Przejdź do zawartości

Ulica Librowszczyzna w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Librowszczyzna
Stare Miasto
Ilustracja
Widok od ul. Zyblikiewicza (z północy)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Długość

156 m

Przebieg
ul. M.Zyblikiewicza
ul. Bonerowska
ul. Wielopole
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Librowszczyzna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Librowszczyzna”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Librowszczyzna”
50,059110°N 19,945629°E/50,059110 19,945629

Ulica Librowszczyzna – ulica w Krakowie, w dzielnicy I Stare Miasto, na Wesołej. Łączy ulicę M. Zyblikiewicza z ulicą Wielopole.

Na jej miejscu w średniowieczu znajdowały się rezydencje krakowskiego patrycjatu, a w XVI wieku – posiadłość zwana ogrodem Gutteterowskim. Od roku 1619 teren należał do Jezuitów, a po kasacie zakonu w 1773 teren należał do Wielopolskich. Za czasów Rzeczypospolitej Krakowskiej, z uwagi na bliskość starego koryta Wisły, mieściły się tam warsztaty i składy portowe Librowskich i innych kupców. Znajdował się tam również targ bydła.

Ulicę wytyczono w 1895 r. Najstarsze kamienice pochodzą z końca XIX wieku i noszą cechy eklektyzmu. Na rogu z ulicą M. Zyblikiewicza znajduje się Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności, wzniesiony w latach 19231927 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza.

Nazwę ulicy nadano w 1907 r. na cześć Librowskich. Najbardziej znanym przedstawicielem tej rodziny był Piotr Librowski pochodzący z krakowskiej rodziny kupieckiej, najstarszy obywatel miasta Krakowa – zmarł 18 marca 1825 r. w wieku 124 lat i 6 miesięcy w Krakowie. Był właścicielem dóbr majątkowych Wielopole koło Krakowa.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]